ארהב: אחרי בית המשפט – הסנאט צפוי להצביע על הצעת חוק נגד כפיית חיסונים במקומות עבודה

אחרי שבית המשפט עצר את הצו של ביידן המחייב חיסונים במקומות עבודה גדולים – עכשיו גם הסנאט האמריקני צפוי להצביע על הצעת חוק שתחסום את הצו הנשיאותי ותמנע מהלך דומה בעתיד

אחרי שבית המשפט הפדרלי עצר את הצו של ביידן המחייב חיסונים במקומות עבודה גדולים, בימים הקרובים צפויה הצעת חוק חדשה שתחסום את הצו הנשיאותי לעבור בסנאט האמריקאי. הצו, שעליו חתם הנשיא ביידן בספטמבר השנה, דורש מכל מעסיק במקום עבודה שיש בו יותר מ 100 עובדים לוודא שכל העובדים מחוסנים, או לדרוש מהם הצגת בדיקת קורונה שלילית לפחות פעם בשבוע.

הצו נתקל בהתנגדות חריפה מהצד הרפובליקני בסנאט. בשבוע שעבר, בעת ההצבעה על התקציב הממשלתי, דרשו הרפובליקנים תיקון נגד החלק העוסק בחובת החיסונים, והתנגדו לאישור החלק בתקציב המיועד ל- OSHA (הגוף הממונה על אכיפת הצו במגזר הפרטי). ואולם, למרות מאמצי הרפובליקנים, התיקון לא עבר, משום שלא זכה לתמיכה מהצד הדמוקרטי.

השבוע יעלה הנושא שוב להצבעה בסנאט, והפעם צפוי הסאנט להצביע על הצעת חוק חדשה  של הסנאטור הרפובליקני מייק בראון (אינדיאנה), אשר תבטל את הצו של ביידן ותאסור על חקיקה דומה בעתיד. כל 50 הסנאטורים הרפובליקנים צפויים להצביע בעד הצעה זו ואף נשמעו מספר קולות של תמיכה מהצד הדמוקרטי – ביניהם הסנאטור הדמוקרטי ג’ו מאנצ’ין (מערב וורג’יניה), שהודיע בשבוע שעבר כי הוא מתכוון לתמוך בהצעת החוק.

“אינני מתכוון לתמוך בשום כפיה על עסקים עצמאים” אמר הסנאטור מנצ’ין ביום חמישי שעבר, זאת למרות שסירב לתמוך בתיקון לתקציב הממשלתי של OSHA.
גם הסנאטורים הדמוקרטים קירסטן סינמה (אריזונה) וג’ון טסטר (מונטנה) מתכוונים הפעם לתמוך בהצעת החוק החדשה, שאישורה דורש רוב קולות פשוט בסנאט ונראה שהפעם הרפובליקנים  יצליחו להשיגו ללא קושי. הצעת חוק זו, מתבססת על חוק ביקורת הקונגרס משנת 1996 ואם היא תעבור, הסמכות המבצעת של ביידן לא תוכל להוציא צו זהה או דומה בעתיד.

לפחות 25 מדינות עם רוב רפובליקני קוראות תיגר על צווי החיסון השונים של הנשיא ביידן. הצו הנ”ל, וצווים נוספים שפרסם  הנשיא ביידן בנושא זה, נבלמים בזה אחר זה בבתי המשפט הפדרליים ברחבי ארצות הברית: בית המשפט הפדרלי החמישי לערעורים בניו-אורלינס עצר את הצו בטענה שיש בו “בעיות חמורות מבחינה חוקתית ומשפטית“; מדינת אוקלהומה תובעת את התקנות של ביידן על חובת חיסונים לעובדים פדרליים ועובדי המשמר הלאומי, ופרסמה הצהרה כי הנשיא ביידן הוציאה “ללא שום מראית עין של אישור של הקונגרס. הקונגרס לא העביר שום חוק שירשה לנשיא להוציא צו שכזה”. כמו כן, נכתב בכתב התביעה כי “צווי החיסונים של הנשיא ביידן עוברים על התיקון החמישי של החוקה של ארה”ב: זכויות להליך הוגן, שלמות הגוף והזכות סירוב להליך רפואי”.

בתביעה נוספת, שהתנהלה בבית המשפט המחוזי בלואיזיאנה, קבע השופט המחוזי תרי דוטי במונרו , כי “מוסדות הממשלתיים של CMS וHHS חצו את מגבלות הרשות שלהם”, וחסם זמנית את מרכזי שרותי הרפואה מדיקייר ומדיקאייד מלאכוף את צו החיסונים על עובדיהם.

יצוין כי גם אם מאמצי הסנאטורים יצליחו, הצעת החוק חייבת לצלוח גם את ההצבעה בבית הנבחרים, שם הרפובליקנים נמצאים במיעוט והדוברת היא ננסי פלוסי – דמוקרטית מקליפורניה ותומכת נלהבת בהנחיות ובצווים של ממשל ביידן. יתירה מכך, גם אם ההצעה תעבור, עדיין נשמרת לנשיא זכות וטו על פי חוק, והוא ככל הנראה ישתמש בה.
על כן, המהלכים שנוקטים הרפובליקנים בסאנט נועדו, בעיקר להשגת רעש תקשורתי כדי ללכוד את תשומת הלב הציבורית, וההתפתחויות בבתי המשפט הם המקום היותר ומשמעותי למעקב אחרי המגמות בנושא.

כתבה של חדשות זמן אמת , כותב אלון בלוסטנקו

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן