דר' יואב יחזקאלי : ״לא תפחידונו״שמה של אנית מעפילים שביטא מחאה נגד השלטון הבריטי

״לא תפחידונו״: שמה של אנית מעפילים שביטא מחאה נגד השלטון הבריטי.

הטלת הפחד והאימה על הציבור, כפי ששוב באה לידי ביטוי בפניקה שמשדרת הממשלה סביב ההכרזה על וריאנט חדש כוריאנט ״מדאיג״, היא אסטרטגיה נלוזה שמעולם לא נעשה בה שימוש בארץ בעיתות משבר עד מגיפת הקורונה.

במקום לתת מידע מלא ואמין, לטפח חוסן ותקווה ולהעצים את האזרח כפי שפעלנו תמיד בשעת חירום, מטילים פחד שמשתק את יכולת החשיבה כדי להעלות את שיעור הציות העיוור להנחיות ואת המוכנות לקבל הטלת עוד הגבלות דרקוניות ולהמשיך ללא הצדקה את מצב החירום.
זה לא אחראי ככה לנהל מצב משבר.

כינוס מסיבת עתונאים בערב שבת על ידי ראש הממשלה בגלל הוריאנט משול לכינוסה בגלל גילוי התארנות מחבלים חדשה בשטחים. כמו שזה תפקידה של מערכת הבטחון לטפל במחבלים בלי לשבש את שגרת החיים של הציבור כך תפקידה של מערכת הבריאות להיות עירנית ולבדוק מה שצריך מבלי לאיים על הציבור ( terror= פחד ). והתקשורת? היא ממשיכה לדברר את הממשלה ללא שום ביקורת ובחינה עצמאית של הדברים.

כל מה שידוע על הוריאנט החדש הוא שיש בו יחסית יותר מוטציות מקודמיו האלפא והדלתא. לכן יש אפשרות שהוא מדבק יותר או פחות רגיש לחיסון. בנוסף יתכן שהוא עלול להדביק שוב את מי שכבר חלה. אולי הוא יהפוך להיות וריאנט דומיננטי. אולי. ואולי לא.
כל מה שארגון הבריאות העולמי המליץ למדינות בעת הזאת זה להגביר את מערך הבדיקות כדי לאתר את הוריאנט החדש, וללמוד את מאפייניו. זה הכל.

כאן המקום לציין שלרוב תכונה חדשה של וריאנט או זן חדש באה על חשבון תכונה אחרת. כך, יכולת הדבקה גבוהה יותר לרוב גורמת לוריאנט להיות אלים פחות.

כפי שנאמר שוב ושוב, לעולם יופיעו לנגיף וריאנטים חדשים. לא ניתן למנוע את תפוצתם בעולם ואת הגעתם לישראל.
סגירת השמיים היא מיותרת. שוב פוגעים בתיירות ללא הצדקה.

על הממשלה לחדול מהפחדת הציבור.
זה לא אחראי ככה לנהל מצב משבר. הפחד מייצר לחץ וחרדה, ומטיל שלא לצורך עומס נוסף גם עלינו הרופאים והמטפלים בשטח שמתמודדים עם המצוקות.
מההמלצות לציבור בשעת משבר: להימנע מצריכה רבה של תקשורת, ולהמשיך בשגרת החיים.
יש לציבור חוסן. לא תפחידונו.

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן