האם מלחמת יום כיפור הייתה מתוכננת ?

אחרי שנגמרה מלחמת יום כיפור החלו להישמע בישראל שאלות רבות. מבול של ספרים ותחקירים עיתונאיים האשימו את הממשלה במחדל שכמעט הביא לחורבן ישראל. הטענה העיקרית דיברה על כישלון חריף בתחום המודיעיני: צה”ל לא ידע פרטים שונים שהיו יכולים למנוע את ההפתעה בשדה הקרב, או שהמידע הזה היה בידיו אך לא הועבר לממשלה. למרות אותו מידע שזרם לישראל לא נעשו שום צעדים כדי להביא את ישראל למצב מוכנות מול מצרים . כוחות מילואים לא גויסו למרות כל ההזהרות וחייל הנדסה קרבית שהורו לפנות שדה מוקשים מספר שבועות לפני פרוץ המלחמה, במקום שבהמשך ממנו הייתה חדירה .

במקביל התחילו להופיע טענות אחרות, האם ישראלי,מצרים וארה”ב תכננו את מלחמת יום כיפור מאחרי הקלעים ? אולי זה יכול להסביר את הכישלון של ישראל בתחום המודיעין למרות כל הנורות האדומות ?

לפי אותה תיאוריה שר החוץ האמריקני הנרי קיסינג’ר ארגן את מלחמת יום הכיפורים כ”מלחמה נשלטת”, בתיאום עם ההנהגה הישראלית והערבית יד ביד. מטרתו של שר החוץ הייתה להביא בעקבות המלחמה להסכם שלום בין ישראל למצרים, להפוך את אמריקה לפטרון הרשמי של כל הצדדים ולהפוך את ברית המועצות ללא רלוונטית באזור . לפי אותו תכנון ישראל הייתה צריכה לתת למצרים ניצחון קטן , לפלוש לתוך שטח ישראל, להשפיל את צה”ל ועל ידי זה להחזיר את הכבוד למצרים. בשלב הבא ישראל הייתה אמורה להיכנס לפעולה להגיב על המתקפה של מצרים וסוריה ובשלב האחרון אמריקאים היו אמורים להיכנס לתמונה בתור המבוגר האחראי ולסיים את המלחמה עם הסכם שלום תוך כדי שהם נותנים חסות לשתי הצדדים. אם הדבר נכון זה אומר רק דבר אחד, ישראל שלחה אל מותם אלפי חיילים ישראלים כדי לחזק את שליטת ארה”ב במזרח התיכון .

במקביל נחשפו כתביו של ולדימיר וינוגרדוב, מי שהיה שגריר ברית המועצות במצרים בשנת 73′, ולימים היה גם שר החוץ של רוסיה, שמאששים דברים דומים. ההיסטוריון ד״ר אורי מילשטין מציין כי לא מדובר בזיכרונות בלבד אלא במסמכים שבהם מתוארות ההתרחשויות בשעת מעשה. במסמך שכתב וינוגרדוב בשנת 74׳ והועבר לקרמלין מתברר שאכן למלחמת יום כיפור קדמה קונספירציה, ושהיה תכנון מוקדם של המלחמה ומהלכיה.
וינוגרדוב שהיה שגריר לפני ובזמן מלחמת יום הכיפורים ידע הכול. השגריר היה בקשר הדוק עם סאדאת ועם הגנרלים המצרים. על פי מסמכיו של וינוגרדוב מתברר שההסכם המוקדם היה שישראל לא תגייס מילואים, ומנגד תאפשר מצרים לצה”ל לצלוח את התעלה.

מלחמת יום הכיפורים היא רק דוגמא אחת, המלחמה חשפה את השיטה לשלוט בשני הצדדים של כל ״סכסוך״.
השיטה הזו לשלוט בשני הצדדים, היא בכל ״סכסוך״, תמיד. בין אם מדובר בסכסוך ״חברתי״, כמו המאבק על יוקר המחיה, או בסכסוך ״פוליטי״ כמו כמו שאנחנו רואים עכשיו עם הרפורמה המשפטית. הרעיון הוא לשלוט גם בחברי הכנסת וגם בהפגנות שרוצים למחות כנגד העוול.
הרעיון הוא לשלוט בשני הצדדים בכל סכסוך וסכסוך. או בכל יריבות לכאורה. זה עשוי להיות סכסוך קיים, וזה עשוי להיות סכסוך מתוכנן היטב שמבויים על ידי השליטים שמאחורי הקלעים להשגת מטרות שונות.

סרט לגמרי חובה על תעלומה הנספח האווירי בארה”ב אל”מ ג’ו אלון שנרצח בוושינגטון רק כמה חודשים לפני שפרצה מלחמת יום כיפור ועד היום לא נמצא הרוצח. ג’ו כנראה ידעה משהו שלא אמור לדעת . 

 

תחקיר נהדר של הערוץ הראשון על רצח ג’ו אלון – מי רצח את אבא

https://archive.kan.org.il/main/vod/movies/7738/

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן