האם מרק עצם בריא לגוף ?

העצמות מכילות שפע של מינרלים, כמו גם 17 חומצות אמינו שונות שרבות מהן נוכחות בציר העצמות כחלבונים, כמו קולגן וג’לטין. למרות שהערכים התזונתיים המדויקים משתנים בהתאם לעצמות בהן נעשה שימוש, זמן הבישול ושיטת הבישול – חומרי ההזנה שלפניכם נמצאים בעקביות ברוב צירי העצמות.
קולגן
מהווה כ-30 אחוז מהחלבון בגוף שלנו וכולל 28 סוגים שונים. זהו המרכיב העיקרי של רקמות חיבור כמו סחוסים, רצועות, גידים, עצמות ועור. הוא קיים גם בכלי הדם, בקרנית ובעדשת העין. בנוסף ליצירת המבנה, לקולגן יש גם תפקיד חשוב בהתפתחות וויסות הרקמה.
ג’לטין
כאשר קולגן מתבשל, הוא יוצר ג’לטין. ג’לטין הוא מה שנותן לציר או למרק העצמות את מרקם הג’לי כשהוא מתקרר.
גליקוזאמינוגליקנים (GAG)
פחמימות מורכבות המשתתפות בתהליכים ביולוגיים רבים. אם רקמות חיבור כגון גידים, רצועות וסחוסים עדיין מחוברות לעצמות הציר, הן יספקו לגופנו חומרי גלם ליצירה של עור, עצמות וסחוסים, כולל קרטן סולפט, דרמטן סולפט, כונדרויטין סולפט וחומצה היאלורונית.
גליצין
מעל שליש מהקולגן מורכב מחומצת האמינו גליצין. גליצין פועלת גם כמוליך עצבי ונקשרת לקולטני גליצין הנמצאים בכל מערכת העצבים והרקמות ההיקפיות. איתותים באמצעות קולטנים אלה הם חשובים במיוחד לעיכוב התיווך העצבי בגזע המוח ובחוט השדרה.
פרולין
חומצת אמינו שמהווה כ-17 אחוז מהקולגן. למרות שניתן לייצר כמויות קטנות של פרולין בגוף, עדויות מראות כי יש צורך בצריכת כמות נאותה של פרולין בתזונה כדי לשמור על רמה אופטימלית של חומצת אמינו זו בגוף.
גלוטמין
חומצת האמינו הנפוצה ביותר בדם ואחת מחומצות האמינו הבודדות שיכולות לחצות ישירות את מחסום הדם-מוח. תאי אפיתל במעיים ותאי חיסון פעילים, צורכים בשקיקה גלוטמין לאנרגיה תאית.
מח עצם
בתוך החלל המרכזי של העצם נמצא מח העצם. הוא מורכב משני סוגים: אדום וצהוב. שני הסוגים מכילים קולגן.
מח עצם אדום הוא מקום הייצור של תאי חיסון חדשים ותאי דם אדומים, בעוד מח צהוב מורכב משומנים בריאים. קיימת סברה שערכים תזונתיים ומרכיבים התומכים בחיסוניות הגוף, עשויים לצאת ממח העצם במהלך הבישול, אך הזמינות הביולוגית של מרכיבים אלה לא נחקרה.
מינרלים
העצמות מלאות במגוון של מינרלים, כולל סידן, מגנזיום, נחושת, ברזל, מנגן, זרחן, אשלגן, נתרן, אבץ.
~ יתרונות בריאותיים בצריכת ציר ~
בריאות העור
מחקרים רבים הראו שקולגן וג’לטין יכולים להועיל לבריאות העור שלנו. בניסוי אקראי ומבוקר משנת 2014, נמצא כי צריכת קולגן שיפרה משמעותית את גמישות העור ונטתה לשפר את הלחות של העור. קולגן נמצא בשימוש נרחב ברפואה כדי לסייע בהתחדשות רקמות ולרפא פצעים. מחקר שנעשה בעכברים מצא כי נטילת תוסף ג’לטין הצליחה אפילו להגן מפני נזקי עור הנגרמים על ידי קרינת UV.
לגליקוזאמינוגליקנים יש יתרונות נוספים בבריאות העור. חומצת ה-GAG ההיאלורונית הוכחה כמעודדת שגשוג תאי עור ומגבירה את הנוכחות של חומצה רטינואית, המשפרת את הלחות של העור.
נמצא כי דרמטן סולפט מסייע בתחלופת תאים וריפוי פצעים.
בריאות מטבולית וקרדיווסקולרית (לב וכלי דם)
גליצין ממלאת תפקיד בוויסות הסוכר בדם על ידי שליטה בגלוקוניאוגנזה – ייצור הגלוקוז בכבד, ואף נטען שהיא עשויה לנטרל חלק מההשפעות השליליות של צריכת פרוקטוז. גליצין נמצאה גם כמפחיתה עוצמת התקפי לב.
יתר על כן, גליצין מאזנת את צריכת המתיונין. בשר שריר וביצים עשירים במתיונין, חומצת אמינו שמעלה את רמות ההומוציסטאין בדם. הומוציסטאין גבוה הוא גורם סיכון משמעותי למחלות קשות כמו מחלות לב, שבץ מוחי, מחלות נפש ושברים. הוא מגביר את הצורך שלנו בחומרי הזנה המנטרלים את ההומוציסטאין, כמו ויטמיני B6, B12, חומצה פולית וכולין. אנשים שאוכלים הרבה חלבון מן החי זקוקים לכמות מספקת של גליצין כדי לאזן את המתיונין, תוכלו לקבל את זה מציר עצמות.
(נ”ע: חשוב להבין שאין בעיה בצריכת מזון מהחי ללא ציר עצמות במידה ומקפידים על צריכה של ‘אף עד זנב’ הכוללת רקמות המכילות כמות נדיבה של גליצין, למשל רקמות חיבור ועור).
שרירים וביצועים
גליצין חשובה גם לסינתזה של המוגלובין ומיוגלובין, המעבירים חמצן ברחבי הדם ורקמות השרירים, בהתאמה. גליצין גם מעלה את רמות הקריאטין, מה שמוביל לעלייה ביכולת האימון האנאירובית (בעצימות גבוהה) וממריץ את הפרשת הורמון הגדילה, דבר העשוי לשפר את יכולת השיקום השרירית.
עדויות אחרונות מצביעות על כך שפרולין עשויה למלא תפקיד בוויסות מסלול האיתות התאי mTOR, המשלב איתותים ממרכיבי תזונה, גורמי גדילה, גורמי סטרס ומצב האנרגיה התאית כדי להשפיע על תפקוד התא וצמיחתו. פרולין, יחד עם חומצות אמינו אחרות, מפעילה את ה-mTOR, וכתוצאה מכך ישנו שיפור בסינתזת חלבון השריר.
עצמות ומפרקים
צריכת ציר עצמות מספקת את כל חומרי הגלם לבניית עצמות בריאות, כולל סידן, זרחן, חומצות אמינו, ועוד.
מחסור בחומרי הגלם לבניית עצם עלול לגרום למספר מצבים שונים. לדוגמה, אוסטאופורוזיס קשור לרמות נמוכות של קולגן וסידן בעצמות. כמובן, כדי לשמור על בריאות העצמות, אנו זקוקים גם למרכיבי התזונה הנדרשים לתמיכה בתהליך הבנייה, כמו ויטמיני D, K2 ו-C.
באשר לבריאות המפרק, שימון על ידי גליקוזאמינוגליקנים הוא מפתח לטווח תנועה מלא. הגליקוזאמינוגליקנים מאפשרים לחלק מעצם אחת לנוע בצורה חלקה וללא כאבים על חלק מעצם אחרת. אפשר לקנות תוספי מזון יקרים המכילים גלוקוזאמין וכונדרואיטין סולפט כדי לשמור על בריאות המפרקים, אבל מדוע לעשות זאת כאשר ניתן בקלות להשיג מרכיבים אלה פלוס רשימה של מרכיבי תזונה חשובים אחרים באמצעות צריכה של ציר עצמות? קולגן עשוי גם כן להועיל למפרקים. במחקר אחד, חוקרים מצאו כי ספורטאים חוו פחות כאבי פרקים לאחר נטילת תוסף קולגן.
בריאות המעיים
צריכת ציר עצמות היא דרך יעילה לרפא את המעיים. ג’לטין סופח מים ועוזר לשמור על השכבת הרירית שמרחיקה חיידקי מעיים ממחסום (נ”ע: דפנות) המעי. בניסוי על עכברים, תוספת ג’לטין הפחיתה את חומרת הקוליטיס על ידי חיזוק השכבה הרירית ושינוי ההרכב החיידקי של ​​המעי.
ג’לטין וגליצין הוכחו גם כמפחיתות את הדלקת שנגרמת על ידי ליפופוליסכרידים.
נמצא כי גליצין מגנה גם מפני כיבי קיבה.
גלוטמין גם כן עוזרת לשמור על שלמות רירית המעי ומחסום המעי.
עיכול
גליצין ממריצה את ייצור חומצת הקיבה, החיונית לעיכול תקין של כל ארוחה.
חומצת קיבה מופחתת (היפוכלורידריה) היא באופן מפתיע דבר שכיח במדינות מפותחות ועלולה להוביל למספר בעיות בריאותיות, כולל צרבת ורפלוקס קיבתי-ושטי.
גליצין היא גם מרכיב חשוב בחומצות מרה, המסייעות לעיכול שומנים במעי הדק. נוכחות של ג’לטין במעיים מושכת נוזלים אל המעי, מה שמשפר את תנועתיות המעיים ותומך ביציאות בריאות. רמות נמוכות של קולגן בדם נקשרו למחלות מעי דלקתיות.
ניקוי רעלים, תפקודי כבד ובריאות הכליות
גליצין מעודדת ייצור גלוטתיון, נוגד החמצון הראשי של הגוף.
בניסויים על בעלי חיים נמצא כי גליצין מזרזת החלמה ממחלת כבד שומני הנגרמת על ידי אלכוהול, מגנה על תאי כבד מפני היפוקסיה (נ”ע: מחסור של חמצן בתאים) ומשפרת את יכולת ההישרדות לאחר השתלת כבד.
בבני אדם, גליצין מפחיתה מתח חמצוני אצל אנשים עם תסמונת מטבולית.
פרולין ממלאת תפקיד באפופטוזיס, תהליך שבו הגוף מפרק תאים ישנים, מנקה חומרי פסולת וממחזר חומרי גלם לשימוש בתאים בריאים. פרולין יכולה לנקות רדיקלים חופשיים והיא למעשה פועלת כנוגד חמצון.
גלוטמין לעומת זאת, מעבירה חנקן לא רעיל ונושאת קבוצות אמינים בבטחה דרך זרם הדם אל הכליות. בכליות, ההמרה של גלוטמין לגלוטמט מייצרת אמוניום ועל ידי כך מתרחש הוויסות של איזון חומציות-בסיסיות.
בריאות העין
חומצה היאלורונית מעודדת שגשוג של תאי האפיתל המצפים את הקרנית, ובה נעשה שימוש נפוץ בניתוחי עיניים כדי לסייע בהשבת נוזלים.
השכבה האמצעית, או הסטרומלית, עשויה ברובה מקולגן, קרטן סולפט וכונדרואיטין סולפט. נמצא כי קרטן סולפט הוא חיוני לשקיפות הקרנית, בעוד שכונדרויטין סולפט נמצא כמשפיע על התפתחות מסלולים עצביים ברשתית.
נמצא גם כי חומצת האמינו גליצין מעכבת את התקדמות הקטרקט בחולדות בניסוי הקשור לסוכרת.”
על המחבר כריס קרסר.
כריס קרסר הוא בעל תואר שני במדעים, מדקר מורשה, מומחה ברפואה פונקציונלית ומחבר הספרים The Paleo Cure (“מזור הפליאו”) ו- Unconventional Medicine (“רפואה לא קונבנציונלית”). קרסר נבחר כאחד האנשים המשפיעים ביותר בתחום הבריאות והכושר על ידי הסטארט-אפ המקוון Greatist והופיע כאורח במגוון אמצעי תקשורת. קרסר היה שותף לייסוד ולניהול של מרכז קליפורניה לרפואה פונקציונלית, אחת המרפאות הגדולות ביותר לרפואה פונקציונלית בחוף המערבי בארה”ב. בשנת 2015 הוא הקים את מכון קרסר המספק תוכניות ההכשרה שונות.
תודה ענקית למי שתרגם מתוך דף פייסבוק : טבעונים לשעבר מספרים את האמת

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן