ח"כ גבי לסקי במכתב לשר לביטחון פנים: הורה על חקירת האלימות המשטרתית בהפגנה נגד כפיית התו הירוק מול בית ראש הממשלה במוצ"ש ברעננה

ח"כ גבי לסקי שיגרה היום מכתב לשר לביטחון פנים עמר בר-לב, ובו ביקשה כי יורה על חקירה של התנהלות השוטרים בהפגנה שהתקיימה במוצאי שבת מול ביתו של ראש הממשלה ברעננה בנושא התו הירוק, וינקוט בצעדים משמעתיים כלפי השוטרים האלימים. לדבריה, מדובר באירועים המתרחשים באופן תדיר

ח"כ גבי לסקי שיגרה אתמול מכתב לשר לביטחון פנים עמר בר-לב, ובו ביקשה כי יורה על חקירה של התנהלות השוטרים בהפגנה שהתקיימה במוצאי שבת מול ביתו של ראש הממשלה ברעננה בנושא התו הירוק וינקוט בצעדים משמעתיים ואחרים כלפי השוטרים האלימים. לדבריה, לא מדובר באירוע חד פעמי, אלא באירועים המתרחשים תדירות.

"אבקש כי תורה על חקירת התנהלות השוטרים באירוע, תוך נקיטת צעדים משמעתיים ואחרים כנגד השוטרים האלימים", היא כתבה לשר בר-לב. "כמו כן, לאור העובדה שאירועים מסוג זה מתרחשים באופן תדיר, אבקש כי יחודדו הנהלים ביחס להתנהלות המשטרה בהפגנות".

לדברי ח"כ לסקי, סרטונים שהגיעו לידיה מעידים בבירור כי המשטרה פיזרה את המפגינים תוך שימוש בלתי מידתי בכוח, ואף תוך פגיעה פיזית במפגינים. "באחד הסרטונים נראית שוטרת כאשר היא אוחזת בשתי מפגינות ומטיחה אותן על שפת המדרכה. כתוצאה מכך אחת המפגינות נפגעה בראשה, ועל פי דווחים היא אף פונתה לבית חולים ושוחררה מאוחר יותר באותו היום. בסרטון אחר נראה שוטר כאשר הוא חונק מפגין אשר יושב על הכביש, ככול הנראה במטרה לפנותו, וסרטון נוסף מתעד שוטר כאשר הוא דוחף מפגין אשר אוחז בתוף לעברו של גזע עץ. כתוצאה מהדחיפה המפגין נפצע בפניו והחל לדמם מהשפה. כמו כן, המשטרה העמידה מחסום ומנעה ממפגינים שרצו לעזוב את ההפגנה לעבור, תוך יצירת לחץ פיזי בקרב המפגינים ועוברי אורח שהלכו במקום".

מיקי כץ, אחת המפגינות שהאלימות נגדה מתועדת בסרטונים, אומרת שההפגנה הייתה רגועה ולא אלימה. "אף אחד מהמפגינים לא ייצר שום אלימות נגד השוטרים או אף אדם אחר, ולא התעמת איתם", היא אומרת. כץ מספרת שכבר בתחילת ההפגנה, שהחלה אחרי צאת השבת ליד המחסומים הסמוכים לביתו של בנט, דרש הקצין הממונה על האזור מהמפגינים להתפנות. "הוא סירב להסביר לנו על איזו תקנה מבוססת הדרישה", היא אומרת. "לא חרגנו מהמקום שבו מותר לנו להיות, לא פרצנו שום מחסום. סירבנו, ואז הגיעו אנשי מג"ב ופינו אותנו פיזית, בצורה מאוד אגרסיבית. בשש וחצי החלה ההפגנה הכללית. הלכנו עד רחוב עקיבא ומשם פנינו שמאלה לאחוזה. הייתה כמות גדולה מאוד של שוטרים, כולל פרשים על סוסים".

לדברי כץ, בשלב הזה החלה האלימות. "כשהמפגינים הוציאו כדור מתנפח בצורת קוביד ירוק,  השוטרים ניסו לתפוס אותו ודחפו על הארץ את סדי בן שטרית, שכמעט נדרס מתחת לכדור. ניסיתי למשוך אותו החוצה, ואז אחד השוטרים, שלא היה לו תג שם, הרים אותי בשתי הידיים וזרק אותי כמו שק על המדרכ. לא ראיתי אותו יותר. קיבלתי מכה חזקה בברך, אבל אנשים עזרו לי וקמתי. חזרתי לצלם את הצעדה, ולפתע, משום מקום, תפס אותי שוטר מהראש, ביחד עם עוד מפגינה, והטיח אותנו במדרכה בצורה אגרסיבית מאוד. הוא תפס אותנו כמו סמרטוט וזרק אותנו על אי התנועה. הראש שלי נחבט במגפון שהחזקתי והברך התרסקה לי, והמפגינה השנייה התהפכה ונחבטה בראשה. היא פונתה לבית החולים לבדיקות".

כץ, שהשתתפה בהפגנות בבלפור, אומרת שהאלימות המשטרתית הייתה חריגה. "היה שם רעל בעיניים שלא נתקלתי בו באף הפגנה עד היום. ממש שנאה יוקדת בעיניים של השוטרים. זה נראה כאילו לימדו אותם טקטיקה חדשה – לתפוס נשים ולזרוק אותן על הרצפה. תופסים אותך מאחורנית וזורקים אותך קדימה. התחושה היא שהייתה פה הכנה מראש והתארגנות על סגנון אלימות חדש שנועד למנוע זיהוי של השוטרים האלימים".

"זכות ההפגנה הינה זכות יסוד בדמוקרטיה, הנגזרת מעיקרון חופש הביטוי, אשר לפי פרשנות הפסיקה חוסה תחת חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו", כתבה ח"כ לסקי לשר בר-לב. עקרונות יסוד אלו מחייבים את המשטרה להשקיע משאבים במטרה לאפשר את קיומן של מחאות. תפקיד המשטרה הוא לתת אפשרות למימוש זכות המחאה של הציבור, ועל כן, אין זה מתקבל על הדעת ששוטרים ינהגו באלימות כלפי מפגינות ומפגינים". 

עד למועד פרסום הכתבה לא התקבלה תגובה מדוברות המשטרה. 

כתבה של חדשות זמן אמת , כותבת יפה שיר-רז

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן