כותבת יפה שיר-רז: ספירלת ההשתקה של המדיה

כשאמצעי התקשורת מתעלמים מהפגנות ענק של אלפי אנשים, שבוע אחרי שבוע, זו ספירלת השתיקה.
אבל מה שאמצעי התקשורת מובילים בשנתיים האחרונות הוא בעיניי בוגדני הרבה יותר מספירלת השתיקה – זוהי ספירלת ההשתקה.
*****
השבוע שלי התחיל עם ראיון בזום עם רופא בכיר מחו”ל, על הנושא שהכי מפחיד עכשיו את משרד הבריאות – תופעות לוואי הקשורות לפוריות. הרופא המקסים הזה, שהקדיש שעתיים מזמנו כדי לעזור לי להבין כמה מהמחקרים שנערכו בתחום, ביקש רק דבר אחד: שלא אזכיר את שמו בכתבה. בעצם, אסור לי להזכיר לא רק את שמו, אלא גם את המדינה שממנה הוא מגיע.
חשבתי לעצמי תוך כדי ראיון, עד כמה סוריאליסטי המצב שאליו הגענו – אני נאלצת לשמור על פרטיו של רופא מומחה בחיסיון כזה – לא בגלל שאולי הוא לא מספיק ראוי, אלא להיפך – בגלל שהוא כל כך בכיר ומוכר, רק כדי שלא יאונה לו רע.
התחושה הסוריאליסטית הזו לא עוזבת אותי בחודשים האחרונים. כי מבין כל הבגידות שחווינו בשנתיים האחרונות מצד כל הגופים שהיו אמורים להגן עלינו – הממשלה, הממסד הרפואי, המשפטי, מערכת החינוך, צה”ל, האגודות לשלום הילד ולזכויות האזרח – בגידת המדיה היא בעיניי אולי הגדולה ביותר. מפני שכמו שכתב לאחרונה ד”ר פיטר דושי במאמר בכתב העת הרפואי BMJ, המדיה, שנשלטים בעצמם על ידי בעלי ההון, הם אלו שמספקים את הדלק כדי לתחזק – עד אינסוף אם זה תלוי בהם – את כל המגיפה הזו, עם ההפחדות, עם הכותרות הזועקות באדום, עם לוחות הדשבורד המהבהבים ועם תחזיות האימה האינסופיות, שאף אחת מהן מעולם לא התגשמה, אבל זה לא מפריע להם להמשיך!
כשאמצעי התקשורת, במקום למלא את תפקידם ככלב השמירה של הדמוקרטיה, הופכים לשופרם של בעלי הכוח וההון וגורמים לדעה שלהם להישמע כאילו היא דעת הרוב, הם יוצרים ספירלה של שתיקה. רוב האנשים פוחדים להשמיע דעה שונה או ביקורת למה שהם חושבים שהיא דעת הרוב. וכך, ככל שיותר אנשים שותקים, הספירלה הולכת ומתרחבת והנרטיב של בעלי הכוח וההון מתקבע כ”קונצנזוס”.
אבל מה שהמדיה מובילים בשנתיים האחרונות הוא בעיניי הרבה יותר בוגדני מספירלת השתיקה – זוהי ספירלת ההשתקה!
כשרופאים ומומחים בכירים רבים כל כך חוששים להתראיין ולדבר בגלוי פן יאונה להם רע – זו ספירלת ההשתקה!
כשרופאים בכירים שכן מדברים בקול צלול ואמיץ מודרים כבר שנתיים מהאולפנים ומסומנים באות השני כ”מכחישים” וכ”מתנגדים” – ואני מדברת על הרופאים והמומחים הבכירים ביותר בישראל – מנהלי בתי חולים ומנהלי מחלקות בבתי חולים, ראש אוניברסיטה, מנכ”לים לשעבר של משרד הבריאות, רופאים שהקימו את הצט”מ, ואפילו זוכי הפרסים היוקרתיים ביותר, כמו פרס ישראל ופרס נובל – זו ספירלת ההשתקה!
כשעיתונאים שמעולם לא קראו מחקר בחייהם נעזרים בפרופילים מזויפים בטוויטר כדי לעקוב אחרי רופאים וחוקרים שכל “חטאם” הוא שפרסמו דברי ביקורת, ואז מפרסמים כתבות השחרה במהדורות המרכזיות על אותם רופאים ביקורתיים על בסיס המעקב הבזוי הזה, ועוד קוראים לזה תחקיר – זו ספירלת ההשתקה!
כשהעיתונאים הספורים בארץ שאינם מהדהדים את דף המסרים של משרד הבריאות ופייזר, כמו אושרת קוטלר וכמו אורלי וגיא, מעזים לעשות את עבודתם העיתונאית – לדבר על הנושא האסור – תופעות לוואי, להעביר ביקורת על האינטרסים ועל הקשרים הכלכליים, או להציג נתונים ומחקרים – מוגחכים ומושמצים על ידי עיתונאים אחרים, שאמורים להיות העמיתים שלהם, ומתויגים על ידיהם כ”קונספירטורים”, “הזויים”, “סהרוריים” או “מפיצי פייק ניוז” – זו ספירלת ההשתקה!
כשהרשתות החברתיות מתפוצצות מאינספור, אינספור דיווחים של אנשים שנפגעו מהטיפול הניסיוני שהם מנסים לכפות עלינו תוך שקרים והפחדה בלתי פוסקים, והמדיה מצנזרים ומעלימים את זה, וכשפייסבוק מוחק את סרטון העדויות של אביטל ליבני, עדויות של אנשים אמיתיים בפנים גלויות, שזכה למיליוני צפיות בכל העולם – זו ספירלת ההשתקה!
כשמשרד הבריאות, שהפך כבר מזמן למשרד התעמולה, מוחק אלפי תגובות של אזרחים, בהן דיווחים רבים מספור על תופעות לוואי והמדיה מצנזרים את זה, כשהוא פונה לפייסבוק ומצליח להסיר פוסט ששיתפו אורלי וגיא, הקורא לנשים לדווח על תופעות לוואי – זו ספירלת ההשתקה!
כשמשרד הבריאות מגחיך ומשחיר בפוסט צעקני וילדותי מומחים בעלי שם עולמי כמו ד”ר רוברט מאלון, והמדיה מהדהדים את הפוסט הזה – זו ספירלת ההשתקה!
כשבזה אחר זה נחסמים חשבונות הטוויטר של רופאים, חוקרים ומומחים בכירים ושל עיתונאים ותיקים שהם אמיצים דיים להציג מידע – זו ספירלת ההשתקה!
כשבישראל מאשרת וועדת שרים את “חוק השתקת הפייסבוק” – חוק שאמור להיות נגד הסתה, אבל מנוסח באופן כה רחב, שהוא עלול להגביל משמעותית את חופש הביטוי – זו ספירלת ההשתקה!
המטרה של ספירלת ההשתקה היא לגרום לכולנו לחשוב שכ-ל המומחים וכ-ל העיתונאים חושבים אותו דבר. שיש “קונצנזוס”. ש”המדע” קובע. אבל מדע שאסור לשאול בו שאלות איננו מדע כלל וכלל. עיתונות שאסור לשאול בה שאלות ולבקר איננה עיתונות.
אז אני כאן כדי לומר לכם, שאני, כמו חבריי הרופאים, החוקרים, העיתונאים העצמאים, עורכי הדין, אנשי הבמה, אנשי ההפגנות האמיצים, כמו כל מי שחושף את עצמו כדי להילחם למען החופש והדמוקרטיה, אענוד את “אות השני” הזה בגאווה – זה תו איכות מבחינתנו!
לאמירת אמת אל מול בעלי הכוח יש תמיד מחירים, אבל אנחנו, כל אחד מאיתנו, נשאנו, ומוכנים לשאת בהם, ולו כדי להציל ילד אחד, שומעים?
אם תקראו לנו קונספירטורים, זה לא ירתיע אותנו. אם תכנו אותנו בטלוויזיה שלכם אלף פעם הזויים, או מפיצי פייק ניוז – זה לא ישתיק אותנו! אם תסגרו לנו את חשבון הטוויטר או הפייסבוק, נעבור לפלטפורמות ולאתרים חדשים והקהל שלנו רק יוכפל, ישולש ויגדל!
ככל שהקולות שלכם צווחניים יותר, ככל שאתם צועקים פייק-ניוז חזק יותר, ככל שאתם יורים עלינו יותר חלקיקי היסטריה, ככה אנחנו יודעים שאנחנו פוגעים לכם בתוכניות.
אנחנו המיעוט האקספוננציאלי שוחר החופש – ה”מיעוט” הראשון בהיסטוריה שמהווה 55% מהציבור, ושהולך וגדל עם כל גזירה חדשה, עם כל וריאנט ועם כל בוסטר – מודיעים לכם שהמשחק שלכם נגמר!
סוף סוף אנחנו יכולים לבשר לכם: פיתחנו חסינות עדר למניפולציות שלכם! ואצלנו, רק שתדעו, החסינות היא לא לשלושה חודשים – היא לתמיד!
כפי שכתב ד”ר דושי – בשונה מאיך שהמגיפה הזו החלה, הסוף שלה לא ישודר בטלוויזיה. היא תסתיים ברגע שאנחנו נחליט להניח למסכים ולדשבורדים ולחזור לחיים נורמליים.
אז אנשים יקרים, אל תפחדו. גם אם המצב נראה קשה, אל תיכנעו לסחיטה ולאיומים! כבו את המסכים. הורידו את השאלטר לערוצי הטלוויזיה. זה בידיים שלכם. שלנו.

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן