לונג קוביד לא מה שחשבתם

זוכרים את כל "המומחים" יושבים בערוצי הטלוויזיה ומפחידים אותנו עם לונג קוביד בשם המדע הקדוש ? ההפחדה של לונג קוביד התחילה יחסית מאוחר בשלב שאנשים התחילו לשאול שאלות על קורונה ועד כמה זה באמת מסוכן לנו. היה צריך להכניס שחקן חדש למשחק  משהו מפחיד יותר משהו שהולך איתנו לאורך זמן .

עוד דבר קרה בדיוק באותו זמן בכל העולם המערבי וזה היה דיון סביב חיסון הילדים , היות וכבר היה ברור לחלק גדול מהאוכלוסיה שהתרכיב של פייזר לא מונע הדבקה הורים שאלו את עצמם למה להם בכלל לחסן את ילדיהם עם חומר ניסיוני . כאן נכנס שחקן חדש מפחיד יותר מכולם הלונג קוביד, כי אם לילדם בריאים יש סכנה אפסית מקורונה צריך משהו אחר לגרום לכם ההורים לרוץ לחסן את ילדיכם הבריא . כמפיין מתוזמן של הפחדות התחיל ברשתות החברתיות , ערוצי הטלויזיה , רדיו וכמובן סוללה של "מומחים " שישבו באולפנים של חדשות ממסדיות ולחצו על ההורים לחסן את ילדיהם. "המדע" שהם סיפרו לנו עליו היה חד משמעי וכל זה ללא שום בסיס מחקרי.  כל הכבוד למי שלא נפל ללחץ זה היה מבחן ההורים .

מחקר חדש שפורסם ב 30.03.2023 מגלה אותם סימפטומים של "לונג קוביד" אצל כאלה שנדבקו בקורונה וגם אצל אלה שלא נדבקו בכלל איך זה יכול להיות ? אז הלונג קוביד בכלל לא קשור לקורונה למה הוא כן קשור ? האם מליוני ישראלים נפלו בפח ?

מתוך תוצאות המחקר עולה שמדובר בתסמונת שנקראת MIES, אשר נגרמת כתוצאה מחבישת מסכות לאורך שעות רבות במהלך היום, המצב משפיע על כמות החמצן הנשאפת ובכמות דו תחמוצת הפחמן הננשפת. או במילים אחרות מחסור חמור של חמצן וכמות גדולה של פחמן במקום אוויר נקי , אין דבר כזה לונג קוביד . זוכרים את כפיית מסכות לילדים בכיתות בכיתות סגורות בשם המדע בזמן שאנשי ציבור שמאל וימין מתחבקים להם במסיבות ללא מסכות ?

הנה בקצרה מסקנות המחקר : סקירה שיטתית חשפה באופן מקיף עדויות רבות לתוצאות פיזיו-מטבוליות וקליניות שליליות מרובות של מסכות פנים רפואיות, עם תוצאות גרועות יותר במקרה של מסכות N95. לכך יכולות להיות השלכות קליניות ארוכות טווח, במיוחד עבור קבוצות פגיעות כגון ילדים, הריון, מבוגרים וחולים. מלבד היפוקסמיה חולפת ומתקדמת, היפרקרביה ותסמינים קליניים אינדיבידואליים, הממצאים שלנו עולים בקנה אחד עם דיווחים על מסכות פנים שנגרמו לאברציות במורד הזרם (כגון עקה חמצונית, היפרקפניה, כיווץ כלי דם, תגובה פרו-דלקתית, דיכוי חיסוני וכו') באיבר, רמות התא והמיקרוביום ותומכים ב-MIES (תסמונת התשישות המושרה על ידי מסכה). מנקודת המבט שלנו, בעוד ששימוש קצר של המסכה נראה פחות מזיק, שימוש ממושך וארוך טווח עלול לגרום לשינוי לכיוון הפתופיזיולוגי עם השלכות קליניות גם מבלי לחרוג מהסף הפיזיולוגי (O2 ו-CO2).

עד כה, ייתכן שמספר תסמיני MIES פורשו באופן שגוי כסימפטומים ארוכים של COVID-19. בכל מקרה, ה-MIES האפשרי המופעל על ידי מסכות עומד בניגוד להגדרת הבריאות של WHO. הסף המדויק של זמן לא מזיק ולא פתוגני של חבישת מסכה צריך להיקבע באופן בלעדי על ידי מחקר ומחקרים אינטנסיביים נוספים. בשל היעדר ההדרה האולטימטיבי של מזיקות חבישת המסכה, יש להימנע משימוש במסכה על ידי הציבור הרחב.

במובן של יעילות של מסכות פנים בסביבה האמיתית (עלות-תועלת), המסכה צריכה להראות יתרון במונחים של הפחתת זיהומים בדרכי הנשימה, למשל, בתחום הבריאות באמצעות פחות התייעצויות או אשפוזים (192). למרבה הצער, זה לא היה המקרה, למשל, בגרמניה (193) ובארה"ב (194), שם חובה של מסכות היו בכל מקום (9). בנוסף, ישנן עדויות לכך ששיעורי ה-COVID-19 הצליחו להתרחב במהירות כאשר אומיקרון הגיע (178) אפילו בחברות שבהן עקבו בקפדנות אחר השימוש במסכות – כמו בקוריאה, טייוואן, הונג קונג וסינגפור (179).

מהעובדות לעיל, אנו מסיקים כי יש לשקול מחדש דרישת מסכה באופן מדעי ללא כל התערבות פוליטית וכן מנקודת מבט הומניטרית ואתית. קיים צורך דחוף לאזן בין השפעות שליליות של מסכה לבין יעילותן הצפויה נגד העברה ויראלית. בהיעדר ראיות אמפיריות חזקות ליעילות המסכה, אין לחייב את חבישת המסכה שלא לדבר על אכיפה בחוק.

לינק למחקר

פעם הבאה שאתם רואים קמפיין מתוזמן בשם "המדע " תשאלו שאלות תטילו ספק זה הגוף שלכם

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן