מי אחראי על פיצוץ צינור הנורד סטרים מרוסיה לגרמניה ?

לפני מספר ימים ראינו הרבה כתבות בתקשורת המערבית על דליפת צינור הגז נורד סטרים 1,2 . הרבה לפני חקירה או שלב ראיות התקשורת המערבית התגייסה לספר לנו שמדובר בחבלה מכוונת וגם דאגה להפנות עצבה מאשימה כלפי רוסיה .  אכן לפי הראיות מדובר בפיצוץ או מספר פיצוצים כולנו ראינו את התמונות של   דליפות גז עם הרבה בועות במים.  יש קטע וידאו שבו אנו יכולים לראות בבירור בועות בים הבלטי המעידות על דליפה רצינית. המדינות הראשונות שהבחינו בדליפה היו דנמרק ושוודיה.

תגובת נאט"ו הייתה "הדליפה בים הבלטי של צינורות הנורד סטטיד 1, 2 היו מעשה חבלה פזיז וחסר אחריות " חשוב להדגיש שבשום שלב הם לא מזכירים את רוסיה בתגובה לתקשורת . אם נבדוק את הגאוגרפיה של האזור כולו נראה את גרמניה, דנמרק, שוודיה, פינלנד, אסטוניה, לטביה, ליטא ופולין סביב הים הבלטי וכולם חלק מברית נאט"ו . שוודיה וגם פינלנד הם החברות החדשות אבל זה רק עניין של בירוקרטיה עד שהם יקבלו הכרה רשמית . במילים אחרות נאט"ו אומרים בצורה מפורשת שמדובר בחבלה היא בטח לא מתכוונת לאף אחת מהמדינות החברות בה בהווה או בעתיד. באופן טבעי אפשר לחשוב שמדובר ברוסיה כי את מי עוד ניתן להאשים ? אבל בשום שלב הם לא מדברים על רוסיה ואפילו שואלים "למה שהם יתקפו את הצינורות של עצמם? " 

כן הצינור נפגע  וזו לא דליפה טבעית , קווי הצינור מורכבים מפלדה שהיא סביב 27 עד 41. מ"מ והחלק החיצוני של צינורות אלו מכוסה בציפוי בטון של 6210. מ"מ. דרך אגב הצינור השני שבנייתו הושלמה ב 2021  מעולם לא נפתח להזרמת גז . בכל מקרה אז אם אתה מסתכל על המידות של הצינור כמות הפלדה והבטון מבינים שזה לא איזה פנצ'ר בגלגל אלה תכנון עם כמות גדולה של חומר נפץ שהיה צריך להביא לתחתית הים בעזרת צוללת או מיני צוללת שיכולה לפעול באופן סמוי מתחת למים . 

 

צינורות הנורד סטרים מורכבים מפלדה ובטון

למעשה, המומחים הדנים והשוודים אמרו בבירור שהפיצוצים הללו אינם נובעים מרעידת אדמה, או מכל מפולות תת-מימיות, הם פיצוצים תת-מימיים חזקים המבוצעים באמצעות פצצות , גם גרמניה מדברת על חבלה אבל אף אחד מהמדינות אלה לא אומרת לנו מי אחראי על אתם פיצוצים .

לטענת הרשויות הדניות הם מצאו את הדליפה ליד האי בורנהולם, שנמצא  לא רחוק מדנמרק ושוודיה .הפיצוץ הראשון אירע בשעה שלוש לפנות בוקר  שעון שוודיה ופיצוץ שני גדול יותר אירע בשעות הבוקר .  עכשיו, אם תסתכלו על האי במפה הצינור עבר קרוב מאוד לאי דרך מים יחסית רדודים מה שאומר שאי אפשר היה להשתמש בצוללת גדולה. כנראה שפיצוץ בוצע על ידי מומחים, כלי רכב תת-מימיים כמו מיני צוללת או כלים טכנולוגים אחרים שיכולים להתאים לפעילות במים רדודים. האם מדובר במיני צוללת רוסית שהייתה צריכה להגיע ממרחק של מאות קילומטרים מאזור סנט פטרבורג לעבור מתחת לספינות מלחמה דניות שוודיות וגרמניות ואז לחזור חזרה בלי שאף אחד שם לב  ?  הכל יכול להיות אבל אם אלה באמת היו הרוסים הם לקחו סיכון  גבוה לצלול מתחת לעשרות ספינות מלחמה של נאט"ו  ואם הם היו נתפסים היו מסתבכים בסצנה בינלאומית ותקרית ישירה מול ספינות מלחמה של נאט"ו .

 

יכול להיות שרוסיה באמת אחראית על פיצוץ הצינור של עצמה אבל כל זה לא הגיוני בהתחשב בעובדה שצינור הגז בין רוסיה לגרמניה נמצא בבעלות עיקרית של חברת  Gazprom שהיא ענקית האנרגיה של רוסיה. במילים אחרות, לרוסיה יש אחזקת מניות גדולה יותר מכל החברות האחרות באירופה כמו : Royal Dutch Shell, French NG וחברות גז נוספות. אם רוסיה היא מחזיקת המניות הגדולה ביותר של הצינור אז למה שהיא תהרוס את ההשקעה של עצמה ? לרוסיה יש ברז לסגור את זרימת הגז לאירופה והם גם אמרו בגלוי שזה מה שהם הולכים לעשות בעתיד הלא רחוק ובמקום אירופה הם הולכים להזרים גז לסין , את הצינור מסיביר לסין הרוסים עתידים להשלים ב 2023 ואולי אפילו למכור גז לאירופה דרך צד שלילי בעלויות יותר גבוהות . 

בשלב זה כבר לא משנה מי אחראי על פיצוץ הצינור אלה מה ההשלכות של אותה חבלה . על פי דיווח של איגוד הקמעונאות הגרמני (HDE) :למעלה מ-15,000 חנויות גרמניות עומדות בפני פשיטת רגל עקב עלויות האנרגיה, " עלויות האנרגיה מתפוצצות " והמגמה השלילית צפויה להמשיך ב 2023 .

The winter is coming

 

 

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן