מכה כפולה נוספת לביידן: שופט פדרלי חוסם את חובת החיסון. בקונגרס מקדמים הצעת חוק שתמנע חובת חיסונים

בזמן שבישראל, שר האוצר אביגדור ליברמן מקדם המלצות להוצאה לחל”ת של עובדי מדינה המסרבים להציג תו ירוק, בארה”ב ביידן, שמנסה לקדם מדיניות כפיית חיסונים, נוחל כישלון אחר כישלון. שופט פדרלי חוסם (שוב) את חובת החיסון, הפעם לכל 50 המדינות בארה”ב, ובמקביל, הרפובליקנים בקונגרס מקדמים הצעת חוק שתמנע חובת חיסונים

אחרי ששופט פדרלי הוציא בשבוע שעבר צו מניעה לעצירת מנדט החיסונים הלאומי של הנשיא ביידן על עובדי שירותי הבריאות שהיה אמור להתחיל בשבוע הבא, עכשיו הרפובליקנים בוועדת הפיקוח של הקונגרס מקדמת חקיקה שתאסור מנדט לכפיית חיסוני קורונה עבור קבלנים פדרליים ועובדיהם.

בשלישי שעבר הרחיב השופט טרי דוטי את צו המניעה שהוצא יום קודם לכן על ידי בית משפט פדרלי במיזורי. הצד הקודם התייחס רק ל-10 מדינות שהצטרפו לתביעה נגד החלטת הנשיא לדרוש מכל עובדי הבריאות בבתי חולים ובבתי אבות לקבל לפחות מנה ראשונה של החיסון עד ה-6 בדצמבר ולהתחסן באופן מלא עד ה-4 בינואר. כעת, הצו החדש מתייחס לכל 50 המדינות בארה”ב.

“אין ספק שדרישת חיסון ל-10.3 מיליון עובדי בריאות היא משהו שצריך להיעשות על ידי הקונגרס, ולא על ידי סוכנות ממשלתית”, כתב השופט דוטי, מבית המשפט המחוזי בארה”ב במחוז המערבי של לואיזיאנה. הוא הוסיף: “לא ברור אפילו אם פעולה של הקונגרס אשר תחייב חיסון תהיה חוקתית”.

השופט דוטי, שמונה לבית המשפט על ידי הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, כתב גם שלתובעים היה “אינטרס להגן על אזרחיהם מפני דרישה לחיסונים”, ולמנוע אבדן מקומות עבודה והכנסות ממסים שעלולים להיגרם כתוצאה מחובת החיסונים.

ממשל ביידן קשר את הציות למנדט החיסון למימון פדרלי, המחייב חיסונים של מיליוני עובדים בבתי חולים, בתי אבות או מתקנים רפואיים אחרים, אשר נשענים במידה רבה על תוכניות מדיקייד או מדיקייר. ואולם, ספקים רבים של שירותי בריאות, ובפרט מפעילי בתי אבות ובתי חולים כפריים, התלוננו על כך והתריעו שאנשי צוות רבים שסירבו להתחסן יעזבו אם יכפו עליהם לעשות זאת, עובדה שמחמירה עוד יותר את המחסור בעובדים שהיה קיים ממילא בתחום. תלונות אלו הובילו להגברת ההתנגדות במדינות רבות, בהן פלורידה וטקסס, שסירבו בתוקף להיכנע לתכתיבים בנושא החיסונים, חבישת מסכות או כל מדיניות כפייה פדרלית אחרת.

כתוצאה מכך, יותר מתריסר מדינות ומספר מעסיקים איחדו כוחות כדי להילחם במנדט החיסונים, שמהווה למעשה כפייה בפועל על אזרחי ארצות הברית להתחסן, שכן הוא כופה על חברות פרטיות עם 100 עובדים או יותר, לדרוש מכל העובדים להתחסן, או לשלם קנס של 14 אלף דולר. בית משפט לערעורים חסם באופן זמני גם את המנדט הזה. 

צו המניעה שניתן ביום שלישי הוא צעד ראשון בתביעות נגד מנדט החיסון. ואולם, התיק עדיין צריך להיטען בפני שופט, ועל כל פסיקה של בית משפט נמוך, ככל הנראה יוגש ערעור.

הצעת חוק למניעת מנדט חיסונים

במקביל, כאמור, הרפובליקנים בקונגרס מקדמים הצעת חוק שימנע כפיית חיסונים עבור קבלנים פדרליים. הרפובליקני הבכיר בוועדת הפיקוח של הקונגרס, ג’יימס קומר, הציג את חוק ההגינות עבור קבלנים פדרליים  2021 (H.R. 6016).

 

“לא צריך להכריח עובדים אמריקאים להתאמץ כדי לשמור על עבודתם”, אמר קומר. “המנדט הסמכותי של הנשיא ביידן על עובדי קבלנים פדרליים הדורש חיסון או פיטורים אינו הוגן כלפי אלה שתומכים בממשל הפדרלי, ומסכן שירותים כמו הגנה ואבטחת הגבולות. בגלל המנדט הגורף, העובדים מסתכנים באבדן מוחלט של פרנסתם – מקומות עבודה, פנסיה ותוכניות בריאות – והנשיא ביידן מעמיד את ארצנו בסיכון למשברי בטיחות הציבור, הבריאות ומשברים בשרשרת האספקה”.

למעלה מ-50 חברי קונגרס צירפו את חתימתם על הצעת החוק, כולל כל הרפובליקנים בוועדת הפיקוח.

כתבה של חדשות זמן אמת , כותבת יפה שיר-רז 

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן