מלחמת פרוקסי ארה"ב נגד רוסיה: אוקראינה 2.0 באפריקה

ארגון הבריאות העולמי מפרסם כי נכון לשבוע שעבר נהרגו בלחימה בסודאן 413 איש ונפצעו כ 3500. איפה כל הפקידים ההומניים של ארה"ב ואירופה למה הם לא שולחים סיוע לסודאן ? אלפי אזרחים נרצחים , נשים נאנסות ופליטים מגיעים לגבול עם מצרים כדי לבקש מקלט, למה התקשורת המערבית לא מדבר על זה יום ולילה כמו שהם מדברים על המלחמה באוקראינה ? האם חיים של אזרים בסודאן שווים פחות מאזרחים במערב ?

ב-27 באפריל שוב פרצו קרבות בבירת סודן, חרטום ובערים הסמוכות, לאחר סיום הפסקת האש בת שלושה ימים שהופרה מספר פעמים על ידי שתי הצדדים . הפלגים הלוחמים – הכוחות המזוינים הסודניים בראשות השליט הצבאי בפועל של סודאן, עבד אל-פתאח אל-בורהאן, וכוחות התמיכה המהירה החצי-צבאיים (RSF), בראשות מוחמד חמדאן "חמדתי" דאגלו – הסכימו אז להפסקה אש מחודשת של 72 שעות .

אם תתחילו לחפש הסברים בתקשורת המערבית למה פרצה הלחימה בין הצדדים בעיקר תקבלו שיעור היסטוריה על המהפכה בסודאן ב1989 והפיכה נוספת בשנת 2021, ההבדל בין הגנרל הזה לגנרל השני.

בפועל התמונה די פשוטה אבל לא תשמעו על כך בערוצי התעמולה של המערב . מה שאנחנו רואים מול העיניים זה מלחמת פרוקסי בין רוסיה לארה"ב , בתקופה האחרונה סודאן כמו גם מדינות אחרות באפריקה התקרבו לרוסיה בתחום כלכלי, צבאי ומדיני . ארה"ב לא יכולה להרשות לעצמה התקרבות של מדינות נוספות לרוסיה וממשיכה להתנהג כמו מעצמת על אזורית.

מצד שני לסודאן אין שום חשיבות אסטרטגית כמו שדות או צינורות גז/ נפט באזור לכן גם אין להם שום מוטיבציה לעזור לסודאן בתמיכה כלכלית או צבאית . ארה"ב והמערב לא נמצאים באוקראינה כי אכפת להם מהאזרחים בדיוק כמו שלא אכפת להם מהאזרחים בסודאן . אחד הנושאים החשובים על סדר היום הוא בניית נמל ימי על ידי הרוסים בסודאן שרוסיה מנסה לקדם מאז המהפכה ב 2021 .

כרגע הלחימה בין הצדדים ממשיכה ויש דיווחים על אלפי סודאנים שבורחים צפונה לגבול עם מצרים .בדיוק כמו באוקראינה גם בסודאן אזרחים הם אלה שסובלים בגלל אינטרסים מדיניים ומשחקי כוחות בין הצדיים. למטה אזרח באפריקה מסביר ב 2 דקות את המצב

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן