ממשלת נורבגיה לא תמליץ על חיסוני קורנה לילדים

ממשלת נורבגיה מקבלת עצות מהמכון לבריאות הציבור שמצהיר כי לא ממליץ לחסן את כל הילדים בני חמש עשרה ומטה. הם נוקטים בגישה זו מכיוון שיש מעט תועלת אינדיבידואלית לרוב הילדים, לדברי שר הבריאות ושירותי הטיפול אינגווילד קירקול:

 “ילדים ומתבגרים נמצאים בסיכון נמוך מאוד לחלות במחלה קשה ב-COVID-19. לעתים רחוקות המחלה מביאה לאשפוז ילדים, ותקופת האשפוז הממוצעת היא יום אחד. למכון הנורבגי לבריאות הציבור יש סיבה להאמין שיעילות החיסון נגד מחלות סימפטומטיות עם וריאנט Omicron מופחתת במידה ניכרת, בהשוואה לגרסאות הנגיף בעבר”

עמדת הממשלה 

זה מתאים לנתונים ולמדע שהופיעו בכל רחבי העולם. לדוגמה, מחקר גרמני הצביע על כך שאפס ילדים בריאים בין הגילאים 5-11 מתו מ-COVID. המחברים מצאו שעבור ילדים הסיכון למוות הוא 3 לכל 1,000,000 אם אין להם מחלות רקע. 

יונאס לודביגסון, רופא ילדים בבית החולים האוניברסיטאי אורברו ופרופסור לאפידמיולוגיה קלינית במכון קרולינסקה הראה את אותו הדבר בשוודיה במהלך הגל הראשון ב-2020.

הרשויות הנורבגיות גם הסבירו שלפי עיתון דני מרכזי, ילדים יכולים להיות מוגנים טוב יותר מפני וריאנטים עתידיים של נגיף הקורונה אם הם נדבקים באופן טבעי במקום להתחסן. 

יותר מ-130 מחקרים פורסמו כעת המדגישים את כוחה של החסינות הטבעית. כך הדגיש לאחרונה גם ראש החוג למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה באוניברסיטת תל אביב, פרופסור אהוד קימרון. הוא מתח ביקורת על שר הבריאות הישראלי על כל מדיניות ה-COVID שלהם במכתב פוקח עיניים

נורבגיה גם לא ממליצה על מנה שנייה של חיסון נגד COVID לילדים בני 12-15 שכבר קיבלו מנה אחת בגלל הסיכון המוגבר לדלקת בשריר הלב.  לדוגמה, בנובמבר 2021 טייוואן הצטרפה לאיסלנד, שוודיה, פינלנד ודנמרק בעצירת מנות שניות של חיסון נגד COVID לילדים מתחת לגיל 17 עקב חששות לדלקת בשריר הלב. באיסלנד, שוודיה, פינלנד ודנמרק עצרו מנה שניה לכל מי שמתחת לגיל 30.

מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת קליפורניה הראה כי הסיכון לדלקת בשריר הלב עשוי להיות גדול יותר כתוצאה מהחיסון מאשר הסיכון להתאשפז בגלל COVID עבור בנים בגילאי 12-15.

מאמר Nature Medicine שפורסם ב-14 בדצמבר 2021 הראה שדלקת שריר הלב לאחר חיסון (במקרה זה, מינון 2 של Moderna) הייתה גבוהה יותר מדלקת שריר הלב לאחר זיהום טבעי ב-COVID עבור אנשים מתחת לגיל 40. עבור גברים מתחת ל-40 ספציפית, למינון 2 ומנה 3 של Pfizer יש יותר דלקת שריר הלב מאשר זיהום ב-COVID, וזה נכון לגבי מינון 1 ומנה 2 של Moderna. 

כל הנתונים האלה לא לוקחים בחשבון את העובדה שדיווח על פציעות חיסונים הוא הרבה יותר נמוך ממה שקורה באמת בשטח מיוחד שמדובר בחיסון נגד קורונה. 

אם ילד אינו חווה תופעת לוואי קשות מחיסוני COVID, האם זה אומר שמערכת הלב וכלי הדם שלו לא הושפעה כלל באופן שלילי? מה לגבי השלכות ארוכות טווח? יש פשוט יותר מדי שאלות, במיוחד ללא נתונים לטווח ארוך, שאין להן כרגע תשובות. בהתחשב בסיכון הנמוך ביותר שמתמודדים עם ילדי COVID, החיסון אינו נתמך על ידי המדע.

לילדים ללא מחלות נלוות יש סיכוי גדול יותר למות מטביעה, תאונות דרכים ושפעת שנתית מאשר מ-COVID, שיעור ההישרדות שלו עומד על 99.97. זה גם נדיר ביותר שילדים יגמרו בבית חולים עם COVID, כפי שהודגשה על ידי ממשלת נורבגיה ונתונים מרחבי העולם.

אם נדבקים ב-COVID-19, לילדים בגילאי 0-9 יש בממוצע סיכוי של 0.1% או 1/1000 להתאשפז, ובגילאי 11-19 סיכוי של 0.2% או 1/500 להתאשפז בבית החולים. הנתון מבוסס על נתוני שמונה מקומות ברחבי העולם: אנגליה, צרפת,  אירלנד,  הולנד,  ספרד,  אטלנטה – ארה”ב,  ניו יורק –  ארה”ב; ז’נבה –  שוויץ. שיעור התמותה מזיהומים בקרב בני 0-9 מוערך בפחות מ-1 ל-200,000 (פחות מ-5 ל-1 מיליון) ו-1 ל-55,000 עבור בני 10-19.

האם זה מוסרי לחסן ילדים בריאים ללא מחלות נלוות עם חיסון נסיוני בהתחשב בעובדות אלו? כמה יותר הגנה חיסון יכול לספק כשהסיכויים להחלמה מלאה כבר כל כך גבוהים?

ממשלת נורבגיה אכן אומרת שהחיסון לקבוצות גיל אלו עדיין זמין. הם אומרים את הדברים הבאים: 

“החיסון עשוי להיות רלוונטי במיוחד עבור ילדים עם מחלות כרוניות, משפחות שלילדיהן יש קשר הדוק עם אנשים עם צורך מיוחד בהגנה, וילדים עם סיכון מוגבר מכיוון שהם יבלו במדינות עם שיעור זיהום גבוה יותר או גישה גרועה יותר ל- שירותי בריאות. זה עשוי להיות רלוונטי גם לילדים שחייהם פגיעים במיוחד מסיבות אחרות”

מקור באנגלית 

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן