ניתוח מיוחד: קיץ הבוסטר – הקיץ הקטלני ביותר בשנים האחרונות

ניתוח נתוני הלמ”ס של “חדשות זמן אמת” מצביע על תמותה עודפת של 833 מקרי מוות מכל הסיבות בקרב בני 60 פלוס בין אמצע יולי לאמצע ספטמבר 2021 (שבועות 29-37), במהלך מבצע הבוסטר, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בתקופה זו, עודף התמותה מקורונה הסתכם ב-52 מקרי מוות לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ממה אפוא נובעת התמותה העודפת של 781 מקרים נוספים? מדוע הממצאים, הגלויים לכל, אינם מדליקים נורה אדומה במשרד הבריאות?

מחקר חדש של קופת חולים כללית, הטוען שהבוסטר יעיל ב-90% במניעת תמותה במבוגרים לעומת מנה שנייה בלבד, זכה אתמול לכותרות ראשיות במדיה. ואולם, ניתוח מיוחד של “חדשות זמן אמת” על בסיס נתוני התמותה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ”ס), מצביע על תמותה עודפת משמעותית מכל הסיבות בתקופת מבצע ההתחסנות בבוסטר בקרב בני 60 פלוס, שאינה ניתנת להסבר באמצעות תמותה מקורונה בלבד. אולי זו הסיבה שבגללה היססו שלשום חברי הצט”מ (צוות הטיפול במגפות) לאשר מתן בוסטר רביעי למדוכאי חיסון, והחליטו להמתין בינתיים?

מבצע החיסונים במנה השלישית, מנת הבוסטר, החל ב-30 ביולי, כאשר מדוכאי החיסון החלו להתחסן כבר ב-12 ביולי (ועל כך בהמשך). להזכירכם, בסוף יולי, לפני תחילת מבצע הבוסטר, 90% מאוכלוסיית ה-60 פלוס הייתה מחוסנת במנה שניה. בני ה-60 פלוס התחסנו באופן מהיר ביותר, ומתוך 1.5 מיליון בני 60 פלוס, מיליון התחסנו בבוסטר עד סוף אוגוסט, ועד אמצע ספטמבר כבר כ-80% מכלל אוכלוסיית בני ה-60 פלוס הייתה מחוסנת בבוסטר (קובץ נתוני ההתחסנות ממאגר המידע באתר משרד הבריאות).

גידול של 12% בתמותה בתקופה שלאחר מתן הבוסטר, שלא ניתנת להסבר בתמותה מקורונה בלבד

מניתוח נתוני התמותה השבועיים של הלמ”ס עולה, כי בתקופה האמורה החל גל תמותה חריף ביותר בעוצמתו בקרב אוכלוסיית בני ה-60 פלוס, שעולה גם על שנת הקורונה 2020. זאת, כאשר מרבית אוכלוסיית הסיכון, כאמור, מחוסנת.

 

בשנת 2021, הקו האדום – בין השבועות 29 ל-37 – קרי, בין ה-19 ביולי ל-19 בספטמבר השנה, נפטרו מכל הסיבות 7,882 אנשים בני 60 פלוס, לעומת 7,049 בשבועות המקבילים בשנת 2020 (הקו הצהוב). כלומר, עודף תמותה של 833 מקרי מוות. גרף מנות החיסון בשכבת ה60+ מיוצג באמצעות קו שחור מקווקו עם ציר בצד ימין.

מדובר בגידול של 12% בתמותה, והוא גבוה משמעותית יותר מקצב גידול האוכלוסיה. הממוצע הרב שנתי (הקו האפור 2015-2019) עמד באותה תקופה על 5,985. כלומר, ב-2021 שיעור התמותה היה גדול ב-31% יותר לעומת שנה ממוצעת. התמותה נותרת חריגה גם כאשר מנרמלים לגודל האוכלוסייה בכל שנה.

באותה תקופה ב-2021 – שבועות 29-37 – נרשמו 524 נפטרי קורונה בני 60 פלוס, לעומת כ-472 בתקופה המקבילה אשתקד. כלומר, התמותה העודפת שניתן ליחס לקורונה באותה תקופה מסתכמת ב-52 מקרי מוות (הקוים המקווקווים האדום והצהוב).

מכאן, שלא זו בלבד שהחיסונים לא תרמו במאומה בהפחתת תמותה מקורונה, למרות שכאמור, כ-90% מאוכלוסייה זו הייתה מחוסנת בשתי מנות לפחות – אלא שהתמותה העודפת מקורונה, שכוללת כאמור על פי נתוני משרד הבריאות 52 מקרי מוות, בוודאי איננה יכולה להסביר את כל התמותה העודפת בין קיץ 2021 וקיץ 2020, שעומדת כאמור על 833 מקרי מוות. לכל היתר היא מסבירה חלק מינורי ממנה. ממה איפה נובעת התמותה העודפת של 781 מקרים נוספים?

נתונים אלו מפריכים לחלוטין כל טיעון שמעלה משרד הבריאות, שלפיו העלייה בתמותה נובעת מגל הדלתא, או מהעובדה שיעילות המנה השנייה פגה בקרב המחוסנים (את נתוני הנפטרים ניתן למצוא בלוח הבקרה באתר משרד הבריאות   וגם בקובץ הנתונים  הזה).

התמותה העודפת מקורונה, שכוללת כאמור על פי נתוני משרד הבריאות 52 מקרי מוות, בוודאי איננה יכולה להסביר את כל התמותה העודפת בין קיץ 2021 וקיץ 2020, שעומדת כאמור על 833 מקרי מוות. לכל היתר היא מסבירה חלק מינורי ממנה. ממה איפה נובעת התמותה העודפת של 781 מקרים נוספים?

כפי שכבר פורסם ב”חדשות זמן אמת”, התמותה מקורונה חופפת למבצעי החיסונים. כלומר, גלי התמותה חופפים את גלי ההתחסנות, מה שמעלה את החשד שקיים קשר סיבתי בין החיסונים לבין תמותה מקורונה. זאת, בסתירה לנתוני משרד הבריאות, שמצביעים על תמותה גם בקרב לא מחוסנים. מניתוח נתוני נתב”ג שביצע פרופ’ רצף לוי עולה שבחודש הראשון למתן הבוסטר האוכלוסייה המחוסנת חשופה יותר לנגיף הקורונה מהאוכלוסייה הלא מחוסנת. כעת, ניתן לראות גם בנתוני התמותה מכל הסיבות, שבמקביל למבצע החיסון חלה עלייה משמעותית בתמותה, שנמשכה עד אמצע חודש ספטמבר. כאמור, התמותה מקורונה, שעלולה לכשעצמה להיות קשורה לחיסון הבוסטר, מסבירה רק חלק מינורי מהעלייה הזאת.

תמותה עודפת של כ-17% בתקופה שבה קיבלו מדוכאי החיסון את הבוסטר

מניתוח נתוני התמותה היומיים בלמ”ס ניתן לזהות שגל התמותה בקרב בני 60 פלוס מתחיל מעט לפני ה-30 ביולי. למעשה, החל מה-19 ביולי. זוהי למעשה, התקופה שבה חוסנו בבוסטר מדוכאי החיסון. עד ל-29 ביולי ניתנו כ-5,000 מנות בוסטר למדוכאי החיסון.

כאשר מתמקדים בימים שבין ה-19 ל-29 ביולי – המצב גרוע אפילו יותר מאשר בתקופה שבה הציבור הכללי קיבל את הבוסטר (יוני עד ספטמבר). וזאת, אף על פי שבתקופה הזו לא דווח כמעט על תמותת קורונה.

בתקופה זו – 19-29 ביולי, הייתה תמותה עודפת בקרב בני  60 פלוס של כ-9% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2020, ושל 21% לעומת הממוצע הרב-שנתי.

אבל בניכוי נפטרי קורונה מתקבלת תמותה עודפת של כ-17% בקרב בני 60 פלוס – כ-184 נפטרים יותר ב-2021 לעומת 2020. 184 נפטרים על כ-5,000 מנות חיסון – מדובר בכמות בלתי נתפסת של כ-4% תמותה, שלא הדליקה שום נורה אדומה במשרד הבריאות. כמובן שאיננו יודעים אם מחוסני הבוסטר הם אכן אלו נפטרו, אך לא הוצג שום הסבר אחר לתמותה עודפת משמעותית וחסרת תקדים שכזו.

 

לאור הנתונים, קשה להבין מדוע משרד הבריאות מתעלם מהממצאים הגלויים ומכל תמרורי האזהרה ועדיין שוקל להמשיך בחיסוני הבוסטר, שניכר שלא רק שאינם תורמים במניעת תמותה מקורונה, אלא שבמהלך תקופת החיסון עולה משמעותית התמותה מכל הסיבות. האם הנזק עולה על התועלת?

כתבה של חדשות זמן אמת , כותב יריב המר 

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן